Szkoła Podstawowa nr 19 im. Wandy Chotomskiej w Łodzi

Wizyta w Arnhem

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy została zaproszona na Międzynarodową Konferencję Młodzieży (Airborne International Youth Conference) w Holandii. Pod opieką naszych nauczycielek – p. Anna Dworniak-Kijewskiej i p. Beaty Dąbrowskiej, wraz z przedstawicielami Publicznego Gimnazjum nr 21 braliśmy  w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Arnhem, w której wsławili się polscy żołnierze. Pierwsza Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego odegrała niezwykle ważną rolę w mającej miejsce we wrześniu 1944 roku Operacji Market-Garden. Uczestniczyliśmy w poruszających uroczystościach, świadczących o wielkiej wdzięczności narodu holenderskiego do walczących "za wolność waszą i naszą" Polaków. Szczególnie przeżyliśmy ceremonię na Placu Polskim w Driel, gdzie spotkaliśmy wielu mieszkających na obczyźnie lub przybyłych na tę okazję Rodaków.

Ważnym momentem była również debata ARMUN, która odbyła się 21 września. Razem z młodzieżą z innych krajów Europy dyskutowaliśmy o aktualnych problemach świata. „Opieranie się niesprawiedliwości”, bo taki tytuł nosiła debata , pozwoliło nam spojrzeć na bieżące problemy świata z troszkę innej perspektywy. Dowiedliśmy, iż jeśli coś nie dzieje się tutaj, nie znaczy, że nie dzieje się wcale.

Konferencja była także znakomitą okazją do poznania przesympatycznych młodych ludzi z Holandii, Francji, Niemiec i innych krajów Europy, a także świetnym sprawdzianem naszych umiejętności językowych.