Wanda Chotomska

„Chcielibyśmy, aby literatura uczyła, wychowywała, kształciła.
  Niech porywa dzieci do świata radości i uśmiechu”.

„Mam taką specjalizację: jestem pediatrą w literaturze,
na receptach wypisuję uśmiech”.

WANDA CHOTOMSKA
PATRONKĄ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 19 W ŁODZI

• Urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie.
  • Była jedną z najsłynniejszych polskich pisarek; twórczość poświęciła niemal wyłącznie dzieciom.
  • Ukończyła Wydział Społeczno – Polityczny i Dziennikarski Akademii Nauk Politycznych
    w Warszawie.
  • Debiutowała na łamach „Świata Młodych” jako dwudziestolatka (1949 r.) .
  • Zmarła 2 sierpnia 2017 roku w Warszawie.

Tworzyła przede wszystkim wiersze („Siedem księżyców”, „Tańce polskie”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Dwunastu panów”, „Kaczka tłumaczka”, „Dla każdego coś śmiesznego”, „Wiersze
pod psem”).

Była autorką opowiadań, scenariuszy bajek filmowych i muzycznych („Tadek Niejadek”, „Wędrówki pana Księżyca”, „Kangurek”, „Czarodziejski młynek”) oraz widowisk dziecięcych („Gawęda
i detektywi”, „Gawęda – Na deszcz i pogodę”, „Gawęda w cyrku”).

Zdobyła sławę jako autorka popularnego programu telewizyjnego dla dzieci pt. „Jacek i Agatka” (nadawano go w latach 1962 - 1973).

Była inspiratorką pomysłu, by ludzi szczególnie zasłużonych na rzecz dzieci wyróżniać Orderem Uśmiechu. Sama stała się jednym z laureatów tego niezwykłego odznaczenia, choć zarazem twierdziła, że najbardziej ceni laurki od dzieci.

Otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi: Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005 r.), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej,
za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży”
(2012 r.) oraz nagrodę specjalną Super Koziołka za całokształt twórczości (2013 r.).

NAPISAŁA PONAD 200 KSIĄŻEK DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

ZWIERZYŁA SIĘ: „MNIE ŁATWO JEST TWORZYĆ DLA DZIECI,
BO (…) NIE ZAPOMNIAŁAM, ŻE BYŁAM DZIECKIEM”